MAGUNKRÓL

A SZIBÉRIAI MACSKA
(VIDEÓ)


AMIT
A SZIBÉRIAI MACSKÁRÓL TUDNI KELL


TUNGUSKA A FACEBOOKON


AMIT A SZIBÉRIAI MACSKÁRÓL TUDNI KELL

ÁLTALÁNOS JELLEMZŐK
Tradicionális szibériai erdei macska

Valószínűleg ez a fajta az őse valamennyi hosszú szőrű macskának, beleértve az angórát és a perzsát is. Vélhetően már ezer évvel ezelőtt megjelentek Szibériában. A fajta valódi tenyésztése csupán pár évtizede kezdődött el világszerte, hazánkban mintegy 20 éve jegyzik a szibériai fajtát. A szibériai épp emiatt valóban természetes fajta, hiszen a tenyésztése nemrég kezdődött, ezért a tradicionális szibériai vadmacskaszerű kinézete és mérete mellett a jó idegrendszer, az erős csontozat és a harmonikus mozgás is megmaradt, csakúgy mint a három rétegű vízlepergető szőr. A szibériai lassan növekvő fajta, teljes méretét 4-5 éves korra éri el, azonban igen korán ivaréretté válik, hiszen más vadállatokhoz hasonlóan a természetes szelekció folyamán fontos a fajta túléléséhez a korai reprodukció és a nagy alomszám - mindezek a szibériai cicát ma is jellemzik. Szintén jellemző a fajtára a szőrmennyiség és minőség jelentős váltakozása az évszaknak megfelelően: ez a kizárólag vadállatokra és nemrég tenyésztésbe vont fajtákra jellemző tulajdonság az oka annak, hogy ugyanaz a cica nyáron egy elegáns nagy macska sportos rövid szőrrel (de lompos farokkal!) télen pedig akár egy szőrlabda, elképesztő sörénnyel és gyönyörű gallérral. A szibériai macska külleme kerek formákat mutat: kerek fej, kerek test, erős kerek mancsok és gyönyörű farok, melynek szőrhossza elképesztő, a cicák gallérjával együtt az ivarérés táján jelenik meg és segítségével a szibériai macska messziről felismerhető és megkülönböztethető a két másik nagytestű fajtától: a maine coontól és a norvég erdei macskától. E két fajta tenyésztésének kezdeteit szintén a szibériai fajtára vezethetjük vissza a tudósok legújabb kutatásai szerint, ugyanakkor az egészség, életerő tekintetében a szibériaival ma már csak igen kevés fajta versenyezhet. Mivel a szibériai végleges mérete pár év alatt alakul ki, igy nem jellemzik csontrendszeri és szívelváltozások sem.

A szibériai cicáknál gyakorlatilag minden színváltozat elfogadott és a fajta elképesztő varianciát mutat a színekben. A tradicionális, azaz eredeti szibériaiból néhány éve kivált a Neva Masquarade fajta, mely gyakorlatilag a colorpoint gént hordozó szibériaikat jelenti. Több tenyésztő (köztük mi magunk is) és a fajta számos szakértője a colorpoint gén megjelenését a sziámival, perzsával és egyéb fajtákkal történt keresztezésekre vezetik vissza, így a Nevát nem fogadják el és nem vonnak tenyésztésükbe Neva hordozó cicákat.

Legújabb kutatások szerint hipoallergén, mivel nyála igen elhanyagolható mennyiségben tartalmazza a sokaknál allergiát kiváltó fehérjét.

A szibériai cicák élénkek, gazdájukhoz nagyon ragaszkodóak, dorombolósak és felnőttként is játékosak. Az apportozás és úszás egyaránt kedvenc tevékenységeik közé tartozik, valamint igen eredményesek lehetnek a catagilityben! Ezen kívül könnyen megszokják a sétát és a cicahámot, így könnyedén tehetünk erdei sétákat kedves cicánkkal (a kutyák nagy része a cica mérete miatt nem is próbál majd problémát okozni).

A szibériai veleszületett intelligenciája, problémamegoldó készsége legendás, szívesen ismerkedik és játszik más emberekkel és állatokkal is. Könnyedén összeszoktatható kutyával, teknőssel, nyuszival, a tavi halakat azonban hajlamos prédának tekinteni, csakúgy, mint a madarakat. Gyermekszerető, szelíd, türelmes fajta, mely tiszteletet és szeretetet érdemel nap mint nap.

HIPOALLERGÉN

Szinte biztos, hogy sokaktól hallotta már a kétkedést a szibériai cicák hipoallergén mivoltáról, így fontosnak tartjuk hogy irjunk itt erről. A szibériai nyálában 1/300-a része található a a Fel d1 allergiát okozó fehérjének, más fajtákhoz illetve a házi macskához képest. Gyakorlatilag ez már olyan elhanyagolható mennyiség, hogy legtöbbször nem okoz allergiát és a gazdi tud szibériai cicát tartani, azonban ennek felderítésére célszerű a vásárlás előtt megnézni okoz-e a szibériai cica az adott allergiás embernél bármilyen reakciót.

A macskaallergiás egy része nem a cica nyálában található fehérjére, hanem a magára a macskaszőrre allergiás, ilyen esetben természetesen a szibériai cica is okoz allergiát. Tenyésztőként és cicaszerető gazdiként fontosnak tartjuk a cicáért rajongó, de macskaallergiás gazdik segítését, ezért kérdésével nyugodtan forduljon hozzánk a Kapcsolat oldalon található elérhetőségeink bármelyikén.


EGÉSZSÉG

Az egészséges cica jó kedvű, jó étvágyú, szőre fényes, szívesen játszik és viselkedése élénk. Ha macskánk bágyadt, étvágytalan, szőre fénytelen, szeme fáradt, a cica étvágytalan, hasmenése van vagy épp nem jár vécére, szeme vagy orra váladékos, köhög vagy prüszköl: bizony gyorsan vigyük orvoshoz. A macskáknak csak a mesében van kilenc életük, gyakorlatilag azonban az oltatlan, nem gondozott macskák között jelentős a halandóság. Számos ragályos betegséget ismerünk, melyek ismertetését, kezelését és kórjóslatát állatorvosok tollából is olvashatják az interneten, amelyek jóval autentikusabb források ebben a tekintetben, mint egy tenyésztői honlap. Macskabarátként és józanésszel is csak annyit kell tennünk, hogy kedvencünket nem engedjük más cicákkal verekedni, kóborolni, bármit összevadászni az utcán, így hosszútávon garantálhatjuk a cica egészségét . A macskát megviseli például az utazás és az is ha új helyen kell lennie vagy új emberek közé kerül. A felnőtt macskák mindezt jól viselik, hiszen ellenállóképességük már megfelelő szintű és eleve nagyobb már a stressztűrésük mint egy kiscicának.

Ugyanakkor amikor kiscicát választunk és hazavisszük, nagyon fontos hogy a a cicának legyen módja nyugodtan beilleszkedni új családjába, megismerni környezetét és étkezését se változtassuk meg egyik napról a másikra. Nagyjából 2-3 hét mire a cica teljesen otthon érzi magát az új családnál, ezért a cicavásárlást úgy időzítsük hogy ne épp másnap kelljen utaznia velünk vagy rábíznunk másra. A macska immunrendszere nap mint nap rengeteg kórokozóval küzd meg gond nélkül, de a stressz hatására ez a védőháló meggyengül, és bizony ilyenkor könnyen jön a nátha, hasmenés, egyéb problémák, melyek csak még súlyosabbak lesznek ha a gazdi állatorvos nélkül maga próbálja otthon orvosolni. Fiatal macskánknak tehát nyugodt otthoni környezet, szeretet és a tenyésztőnél megszokott kiváló minőségű táplálás kell, ez az alapja az egészséges fejlődésnek.

Figyeljünk macskánk vízigényére, mert a cicák hajlamosak keveset inni, azonban sokan szeretnek csobogóból vagy megengedett vízcsapból inni játék közben. Betegség, láz vagy hasmenés esetén pedig nagyon fontos a vízbevitel, ezért állatpatikában kapható izotóniás oldatot adjunk a cicának cseppentővel akkor is, ha magától nem hajlandó inni (vagy ha ez pár óra alatt nem sikerül otthon, azonnal vigyük állatkórházba a kiszáradás elkerülése miatt).


OLTÁSOK, ÉLŐSKÖDŐK ELLENI KEZELÉSEK

A fentiek figyelembevételével ne azzal kezdjük hogy frissen vásárolt macskánkat még aznap be is oltatjuk, vigyük csak el az állatorvoshoz oltási könyvével és egyéb papírjaival együtt felülvizsgálatra és egyeztessünk pár nappal későbbre egy oltási időpontot. Az oltások arra szolgálnak elvileg, hogy macskánkat megvédjék a fertőző betegségektól, mégis jelentős különbségek vannak hatékonyságban, adalékanyagok tekintetében és mellékhatások terén is, a megfelelő oltás kiválasztásakor kérjük állatorvosunk segítségét és mérlegeljük a tenyésztő tanácsait. A cicák oltásprogramját egyesek 8 mások 12 hetes kortól tanácsolják elkezdeni, illetve a szükséges oltások számát is többen többféleképp határozzák meg. Mi nem kívánunk állást foglalni ebben, cicáinkat igyekszünk a legfontosabb betegségek ellen oltani és állatorvosunk tanácsainak megfelelően 4 hetet hagyni az egyes kombinált oltások között. Legfőbb védekezésnek a ragályos betegségek ellen az oltások mellett a higiéniát látjuk, emiatt a cicák tartási körülményeiben és etetésükben is a legjobbat biztosítjuk nekik, illetve egyáltalán nem érintkezhetnek más cicákkal.

A kiscica születésétől fogva lehet férges amennyiben az anya fertőzött volt, emiatt nagyon fontos a korai és rendszeres féreghajtás már pár napos kortól. Gyakorlatilag egy hetes kortól két hetente érdemes kiscicák számára kifejlesztett féreghajtó pasztával kezelni a cicákat, ezzel egyszerre pedig bolha és egyéb külső élősködők elleni spray segítségével szintén fújjuk le öket. 12 hetes kor után elég a kéthavi féreghajtás és emellett a bolhairtó használata csak akkor szükséges ha a cica más állatoktól összeszedheti a bolhákat illetve ha kijárós a házból.


MOZGÁS

A szibériai méretét meghazudtolóan fürge és akrobatikus. Mindez vadászatra termett testfelépítésének köszönhető, melyet cicánk szeretne a szobában is kihasználni. Ha szeretnénk hogy problémamentes legyen az együttélés és macskánk ne rendezze át a lakást egyéves koráig - utána már alábbhagy a lelkesedése és a nap jó részét hajlamos lesz szemlélődve tölteni egy megfelelő fotelben vagy kanapén - találjunk ki számára mi foglalatosságot. Lehet az labda, madártoll, műegér vagy akár egy papírgalacsin, a cica nagyon jól fog velünk játszani, amit mi is élvezünk, ő pedig egyrészt végre velünk lehet (ezt várta egész nap!) másrészt tartalmas szórakozást nyújtunk neki és nem utolsó sorban fizikailag is kifárad. Némi kiképzői vénával megtaníthatjuk cicánkat hogy visszahozza a játékot hogy újra eldobjuk, ezenkívül pedig a zuhanyzóban vagy a félig engedett kádban órákig eljátszanak egy úszó műanyaglabdával - érdemes kipróbálni, kiváló szórakozás macskának, embernek egyaránt.


NEVELÉS

A szibériai macska felettébb intelligens fajta és alapvetően nem szeret a gazdi akarata ellenére cselekedni (én, aki házicicák hadával és egy perzsacicával nőttem fel, mindezt eleve hihetetlennek tartottam amig meg nem tapasztaltam: bizony van olyan macska ami nem teljesen öntörvényű!) Mindezt azonban a gazdinak okos neveléssel, következetes viselkedéssel szintén segítenie kell, és a családtagoknak egymás között is egyeztetni szükséges hogy mikor mit engednek és mit nem. Ha megvannak a tabuhelyek, pl konyhapult, akkor azt senki semmilyen helyzetben ne engedje, hogy a cica oda felugorjon. Ha pedig valamit szabadott sokáig, akkor csak a legindokoltabb esetben legyen egyszercsak tilos (és maradjon is az...) Az igazság az, hogy akkor lesz gyorsan jólnevelt macskánk, ha az egész család egyöntetűen neveli, és akkor lesz villámsebességgel egy neveletlen cicánk, ha mi magunk sem tudjuk eldönteni mikor mit engedünk mit nem.

Szóval: csak következetesen!

Szó esett már az macska agilityről, melyet főleg azért ajánlok mert akár otthoni körülmények között is megoldható a közös játék, és a sporton kívül erősíti a kapcsolatunkat a cicával. A másik kapcsolaterősító a klikkertréning, mely cicával is csodálatos élmény, erről egy teljes fejezetet szeretnék majd írni a későbbiekben annyira közel áll a szívemhez.



© Copyright Tunguska szibériai macska tenyészet